load

PROTETİK DİŞ TEDAVİSİ (PROTEZ)

PROTETİK DİŞ TEDAVİSİ (PROTEZ)

PROTETİK DİŞ TEDAVİSİ (PROTEZ)

SABİT PROTEZLER

Günümüzde eksik dişlerin rehabilitasyonunda kullanılan yöntem genel olarak sabit protezlerdir. Bu tür protezler, ağız içerisine uygulandıktan sonra sabit kalır ve hareket ettirilmez.


Sabit protezlerin elde edilmesinde  birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Genel olarak metal bir alt yapı üzerine porselen katlarının işlenmesiyle elde edilirler. Bu tür işlemlerde kullanılan alt yapılar özel metal alaşımlardan elde edilirler. Sabit restorasyonlar oldukça sağlıklı ve uzun ömürlü olurlar. Son dönemde ise metal alt yapının yerine cad cam sistemleriyle zirkonyum ve e-max gibi güçlendirilmiş alt daha estetik alt yapı malzemeleri kullanımı artmıştır.

 HAREKETLİ PROTEZLER

 Hareketli protezler hastaların gerek genel sağlık durumları gerekse ağız içi durumlarının sabit yenilemelere izin vermediği durumlarda kullanılan protez yöntemleridir. Bu protezlerde hasta protezi ağız ortamından uzaklaştırıp temizliğini yaparak yeniden ağıza uygulayabilmektedir. Bu sebeple temizliği olabildiğince basit yapılabilmektedir. Hareketli protezlerin en büyük dezavantajıysa çiğneme sırasında sabit protezlere kıyasla çok daha az etkinliği olması ve hareket edebilme olasılığıdır.

İletişim Formu

!
!
Çıkış
Hızlı İletişim
Her türlü talep, öneri ve şikeyetlerinizi bize iletebilirsiniz.